Festivalové súťažné tituly prichádzajú k poslucháčovi s mysľou otvorenou širšiemu spektru žánrov.
Informovanosť o festivale okrem hlavného partnera, Rádia Devín, zabezpečujú aj mediálni partneri a všetky rozhlasové i televízne programové služby a iné komunikačné platformy Rozhlasu a televízie Slovenska.
Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Festival rozhlasovej hry 2023 a rozhlasové hry predošlých dvoch rokov.
RTVS a Trnavský samosprávny kraj usporiadajú 25. až 27. apríla Festival rozhlasovej hry 2023. Odborná porota momentálne hodnotí 32 titulov v troch kategóriách - nad 45 minút, do 45 minút a Fórum mladých autorov. Užší výber najúspešnejších hier Dramaturgická rada festivalu ich vyberala z kompletnej produkcie Slovenského rozhlasu v segmente rozhlasových hier za uplynulé dva roky. Do súťaže sa tak dostali hry s rôznymi minutážami, témami, charakterom, zacielením, poetikou i režijným spracovaním. , po päť v každej kategórii, porota zverejní 4. apríla . Víťazné rozhlasové hry zverejníme 27. apríla v Trnave.
Súťažné tituly z užšieho výberu sa okrem toho automaticky stávajú nositeľmi ocenenia Pečať kvality. Porotu tvoria Zora Hudíková, psychologička médií a mediologička z FMK UCM v Trnave, Fero Király - autor, interpret a pedagóg s presahom do performance a soundartu, Patrik Lančarič, režisér, Lucia Mihálová, dramaturgička Divadla Jána Palárika v Trnave a Martina Vannayová, scenáristka a dramaturgička.
Festival bude mať bohatý sprievodný program. Naživo budú z festivalových priestorov vysielať Rádio Slovensko, Rádio Regina Západ aj hostiteľské Rádio Devín. Gymnazisti budú besedovať s členkou aktuálnej desiatky Anasoft litera spisovateľkou Veronikou Šikulovou a hercom a hudobníkom Kamilom Mikulčíkom, návštevníci Knižnice Juraja Fándlyho s ďalším členom aktuálnej desiatky Anasoft Litera, spisovateľom Dušanom Taragelom, a spisovateľmi Lacom Keratom a Karolom D. Horváthom. Naživo sa s moderátormi Rádia Devín Andreou Makýšovou Volárovou, Marekom Luptákom a Jarmilou Vitovičovou a ich hosťami stretnú návštevníci priestorov Divadla Jána Palárika. Základom diskusného Kritikonu Hany Rodovej bude diskusia popredných odborníkov na odbornom seminári o aktuálnych trendoch v rozhlasovej hre na Slovensku v Pazmaneu - Aule Trnavskej univerzity. Účasť potvrdili Andrea Hanáčková, rozhlasová teoretička a dokumentaristka, vedúca Katedry divadelných a filmových štúdií Univerzity Palackého v Olomouci, Juliana Mináriková,prodekanka FMK UCM pre výchovno-vzdelávaciu činnosť, teoretička v oblasti mediálneho systému a systému tradičných elektronických médií, Patrik Kolenčík, skladateľ a zvukový dizajnér, pedagogicko-výskumný pracovník v oblasti mediálnych a komunikačných štúdií, FMK UCM v Trnave, Matúš Wiedermann, skladateľ, vyhľadávaný interpret v oblasti elektroakustickej hudby a výrobca vlastne vyrobených, netradičných hudobných nástrojov, a Ján Mikuš, režisér, herec, zdravotný clown, spoluzakladateľ kultúrneho centra a tvorca rozhlasových hier. Odbornú reflexiu ponúkne aj seminár pre študentov FMK UCM spojený s prezentáciami cyklu Fórum mladých autorov, rozhlasovej hry Extrém ako introspektívnej sondy do života traumatizovanej ženy v kontexte so životom ľudí z ulice a publicistického formátu Fenomény. V Malom Berlíne na svojich poslucháčov a divákov čaká verejná nahrávka úspešného formátu Rádia Devín Fúzia múz s hudbou Michala Matejku a Štefana Szaba. V Zrkadlovej sále DJP na úvodnom večere festivalu vystúpia Teri Čikoš a Pavol Bereza, na záverečnom skupina Hvozd. Udržiavanie tradície súťažnej prehliadky rozhlasovej dramatickej tvorby považuje Rádio Devín za svoju prioritu a radosť z kontinuity cíti aj vďaka úspešnej spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom ako spoluusporiadateľom a s početnými partnermi festivalu. „Chuť zabezpečovať rozhlasovej hre dôstojné miesto na výslní je stále rovnako intenzívna. Stále cítime dosť energie na kreatívne spôsoby prezentácie a konfrontácie rozhlasových hier ako ikonického žánru rozhlasovej umeleckej tvorby. Tvorcovia sa stretnú s odbornou verejnosťou aj poslucháčmi rozhlasových hier a my neprestávame veriť, že to môže posilniť záujem poslucháčov o rozhlasovú hru," priblížila intendantka Rádia Devín Zuzana Belková.
Myšlienka revitalizovať tradíciu súťažnej prehliadky rozhlasovej dramatickej tvorby sa zrodila pred dvomi rokmi a vďaka úspešnej spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom ako spoluusporiadateľom a s početnými partnermi festivalu nebolo pochybností o význame usporiadania aktuálneho druhého ročníka. „Bude prispôsobený aktuálnej epidemickej situácii, ale stále rovnako intenzívne prezentujúci a konfrontujúci rozhlasové hry ako ikonický žáner rozhlasovej umeleckej tvorby. Tvorcovia sa stretnú s odbornou verejnosťou aj poslucháčmi rozhlasových hier, spoznáme najlepších tvorcov a realizátorov rozhlasových hier. Popritom - a možno najmä - sa nevzdávame ani konštantnej ambície posilniť záujem poslucháčov o rozhlasovú hru." priblížila vedúca Odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková.
Hlavným partnerom septembrového festivalu je Rádio Devín. Partnermi sú mesto Trnava, Slovenské literárne centrum, Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Nádvorie, Malý Berlín, Zaži v Trnave - Mestské kultúrne stredisko, Trnavská univerzita, Združenie rozhlasových tvorcov, Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska a Gymnázium Jána Hollého v Trnave. Mediálnymi partnermi Jednotka, Dvojka, Rádio Slovensko, Rádio Regina Západ, Rádio _FM, SME, Mestská televízia v Trnave, Trnavské rádio.
Na základe rozhodnutia odbornej poroty sa do úzkeho výberu (do shortlistu) v jednotlivých kategóriách dostali nasledujúce súťažné tituly:
Rozhlasová hra nad 45 minút
Dante Alighieri / Miklós Forgács: Nový život
Michal Ditte / Iveta Ditte Jurčová / Ela Lehotská: Terra Apathy
George Orwell / Ján Mikuš: 1984
Zuza Ferenczová: Elza mama
Lev Nikolajevič Tolstoj / Karol Horváth: Vojna a mier 2. časť
Ivica Ruttkayová: Extrém
Ján Kalinčiak / Karol Horváth: Reštavrácia
Ján Mičuch: Stojím tu ako taká...
Michaela Zakuťanská: Slováci
Dodo Gombár: Ľadové kone
Rozhlasová hra pod 45 minút
David Vyhnánek / Markéta Bocková : Masaryk a Slováci, cyklus Naša zabudnutá klasika
Jozef Gregor Tajovský / Miro Dacho: Jano Mráz, cyklus Naša zabudnutá klasika
Božena Němcová / Miro Dacho: Z Uher, cyklus Naša zabudnutá klasika
František Švantner / Gabriela Alexová: List na rozlúčku, cyklus Naša zabudnutá klasika
Ján Červeň / Ján Mikuš: Prorok, cyklus Naša zabudnutá klasika
Laco Kerata: Temné reči, cyklus Milénium
Scarlett Čanakyová: Y2K, cyklus Milénium
Emília Martáková: Červená alebo modrá?, cyklus Milénium
Eva Borušovičová: Všetci ľudia budú bratia, cyklus Milénium
Barbora Kardošová: Dvojičky, cyklus Milénium
Fórum mladých autorov
Markéta Bocková: Viera
Žofia Kráľová: Prasklinky
Viktória Finta: Narodeniny
Agáta Brozová: Strašný strešný stres
Martin Krč: Ja a môj kňaz
Marianna Stančoková: Ne/viny
Katarína Jungová: Aby vás v snehu nezbadali
Aneta Bocková: Harmonices mundi
Ivana Kováčiková: Malá dáma
Roberta Chrťanská: Možnosti modriny
Alexandra Lukáčová: Koláč
Samuel Furmánek: Bejvávalo