Usporiadatelia

Jaroslav Rezník

Jaroslav Rezník

Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska

Som mimoriadne šťastný, že sa kráľovský rozhlasový žáner vracia do kráľovského mesta Trnava a verím, že tieto dve kráľovné nájdu v sebe vzájomné zaľúbenie.


Michal Dzurjanin

Michal Dzurjanin

Programový riaditeľ Slovenského rozhlasu

Benefitom rozhlasových hier je ich rôznorodosť. Tvorcovia oslovujú rôzne typy poslucháčov, čo je náš zámer. Najlepšie o tom svedčí produkcia hier za uplynulé dva roky. Výsledky, ktoré sme dosiahli, tkvejú v našom záujme o podporu umeleckého slova.


Peter Janků

Peter Janků

Šéfdramaturg Rádia Devín

Rozhlasové hry patria k pilierom vysielania Rádia Devín, a preto som rád, že okrem dvojtýždenného intervalu ich premiér v našom vysielaní, môžeme prispieť k propagácii tohto kráľovského rozhlasového žánru aj ako hlavný partner Festivalu rozhlasovej hry.


Zuzana Belková

Zuzana Belková

Vedúca Odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu, výkonná riaditeľka festivalu

V zákulisí prípravy rozhlasových hier sa cítim veľmi komfortne. Baví ma pomáhať na svet niečomu, čo dáva môjmu milovanému umeleckému slovu nové zvukové rozmery.Partneri

Jozef Viskupič

Jozef Viskupič

Župan, Trnavský samosprávny kraj

Trnavský samosprávny kraj podporuje kultúrne projekty, ktoré majú potenciál osloviť návštevníka prostredníctvom kvalitnej produkcie, ktorá je jedným z predpokladov výnimočného umeleckého zážitku. Verím, že návštevníci festivalu si vyberú z ponúkaného programu realizovaného v krásnych priestoroch kultúrnych inštitúcií Trnavského samosprávneho kraja.


Vladimír Beskid

Vladimír Beskid

Riaditeľ, Galéria Jána Koniarka v Trnave

Sme potešení, že priestor galerijnej synagógy bude domovom nielen vizuálneho umenia, ale aj rozhlasového slova a literatúry. Nech teda odznie slovo pravdivé a dramatické, čo bude mať silnú rezonanciu v priestore a ozvenu v ľuďoch...


Miroslava Kuracinová Valová

Miroslava Kuracinová Valová

Kancelária primátora mesta Trnava

Ako väčšina ľudí mojej generácie som ešte vyrastala na sobotných rozhlasových hrách pre deti a mládež, z ktorých som plynule presedlala na rozhlasovú tvorbu pre dospelých. Časom som si dokonca trúfla sama nejakú napísať. Rozhlasová hra ma totiž fascinuje ako útvar, ktorý musí v pomerne krátkom čase len zvukom vykresliť množstvo charakterov a dejov tak, aby bol výsledný tvar nielen jasný, ale aj krásny. V takom tom umeleckom zmysle od uspokojenia až po poriadne znepokojenie.


Zuzana Šajgalíková

Zuzana Šajgalíková

Riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave

Divadlo a rozhlas majú dnes jednu vec spoločnú. Zápas o to, aby sa nestali anachronizmom. Aj preto je pre nás dôležité, že hostíme najprestížnejší domáci festival rozhlasových hier – aby sme spoločne ukázali, že na to nie je dôvod. Srdečne všetkých pozývam!


Miroslava Vallová

Miroslava Vallová

Riaditeľka Literárneho informačného centra

Rozhlas je pre literatúru ostrovom pozitívnej deviácie, nemáme lepších spojencov a spolupracovníkov.


Juraj Letenay

Juraj Letenay

Dekan Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení

Rozhlasová hra je žáner, ktorý nás na chvíľu zastaví a dokáže nám prostredníctvom svojich príbehov sprostredkovať chvíle na premýšľanie o sebe, o nás, o spoločnosti v ktorej tak rýchlo žijeme. Program vysielania rozhlasu bez rozhlasových hier by bol ako hranie futbalu bez lopty. Aj vďaka festivalu sa tak nestane.


Juraj Heger

Juraj Heger

Prezident Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska

Moja generácia vyrastala ešte bez každodenného pozerania televízie. Rozhlas vtedy predstavoval najdokonalejšie unesenie do cudzích svetov, čias a príbehov. Múdri ľudia vedia aj dnes, že popustiť uzdu predstavivosti znamená rozvíjať svoje schopnosti uspieť i byť šťastnejšími.
Tvorcovia rozhlasových hier

Peter Pavlac

Dramaturg, Odbor literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu

Myslím, že rozhlas si jedného dňa našiel mňa, keď sa mi v detstve pokúšal cibriť moju predstavivosť pri počúvaní množstva hier, každú nedeľu dopoludnia, namiesto televízie. A potom som rozhlas objavil znovu, už ako autor dramatických textov, fascinovaný nezvyčajnými možnosťami, aké mi zrazu toto médium po rokoch písania pre javiská poskytlo. Vynorenie sa z nebytia ticha, existencia v priestore hlbokej prítomnosti načúvania a opäť odchod do nebytia. Rozhlas je pre mňa zážitok s dotykom zrkadlenia seba samého na veľmi hlbokej úrovni. Samota počúvania, ktorá však nie je osamelosťou.


Michaela Materáková

Michaela Materáková

Dramaturgička, Odbor literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu

Pozorne počúvajme, čo sa okolo nás deje, počúvajme sa navzájom, počúvajme samých seba. Rozhlasové hry sú výborný tréning týchto aktivít. Spolu so mnou odporúča deväť z desiatich ušných lekárov.


Ján Šimko

Ján Šimko

Dramaturg, Odbor literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu 

foto: Ctibor Bachratý ©

V dobre obrazu verím slovu. / Video doesn’t kill the radio stars. / I heard it on my radio.


Táňa Tadlánková

Táňa Tadlánková

Tímlíderka tímu umeleckej realizácie, Odbor literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu

Rozhlasová hra je krásna hra.


Zuzana Kolmosová

Zuzana Kolmosová

Dramaturgička, tímlíderka

Súčasné témy a medziľudské vzťahy. To je to, čo ma priťahuje. Čo ma láka. Nazrieť za oponu a ponúknuť poslucháčom iný pohľad. Popri rozprávkových príbehoch, ktorým sa venujem v hlavnom slede, popri seriálových hrdinoch, ktorým sa venujem v slede druhom, je to príjemné odskočenie... Akurát tu sa nemusí všetko skončiť happyendom.


Hana Rodová

Hana Rodová

Dramaturgička, vedúca Tímu hudby a dramatických programov Štúdia RTVS Košice

Pri počúvaní rozhlasových hier som vyrastala. To spôsobilo aj moje absolútne celoživotné zamilovanie sa do tohto zvukového fenoménu, ktorý dokáže cez príbeh rozohrať fantáziu, zapôsobiť na emócie, pobaviť i poučiť. Ale najmä klásť otázky, na ktoré existuje pre každého poslucháča úplne iná, autentická a neopakovateľná odpoveď.


Egon Tomajko

Egon Tomajko

Dramaturg, tímlíder

Rozhlasová hra je plná možností. Ponúka amfiteáter, v ktorom sa môže odohrať antická tragédia, ľúbostný príbeh, aj vedecko-fantastická vojna svetov. Treba len vypnúť oči a nerušene počúvať. Ak ste pripravení, odmení vás.


Mária Danadová

Mária Danadová

Dramaturgička

Rozhlasová hra je pre mňa zaujímavá pre svoje špecifiká v porovnaní s dramatickými hrami určenými pre divadelné stvárnenie. Pre všetky možnosti, ktoré ponúka, pričom ich jasne zacieľuje na ucho a fantáziu poslucháča. Baví ma lavírovanie medzi rozhlasovým a divadelným svetom a vzájomné obohacovanie sa.


Laco Kerata

Laco Kerata

Režisér, autor

Rozhlasová hra je umelecký útvar niekde na ceste od literatúry po divadlo. Je skôr pre „fajnšmekrov“, symfónia slova a hudby. Pri jej vnímaní je dobré zatvoriť oči, otvoriť si vnímanie a pustiť z uzdy fantáziu. Pri počúvaní rozhlasovej hry mi v hlave pracuje najlepší kameraman na svete a tým som ja.


Milena Lukáčová

Milena Lukáčová

Režisérka, Odbor literárno-dramatickej tvorby Slovenského rozhlasu

Vytváranie hodnôt je našou výsadou, zároveň aj povinnosťou.


Majstri zvuku

Majstri zvuku

 

Zvukoví majstri, Odbor literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu

Zvučí nám to spolu.